Zbulohet lista e shkurtër e kandidatëve për më të mirin e sezonit të kaluar të Ligës së Kampionëve

08 Gusht 2019

Liverpooli është shpallur muaj më parë kampion i Ligës së Kampionëve.

Kjo ka bërë që të ketë më së shumti lojtarë të nominuar për futbollistin e vitit të garës më prestigjioze evropiane për klube.

Për më të mirin e portës janë nominuar Alissoni i Liverpoolit, Hugo Llorris i Totetnham Hotspur si dhe portieri i Barcelonës, Marc-André ter Stegen.

OFFICIAL: UEFA have announced their nominees for Champions League Goalkeeper of the Season:

🇧🇷 Alisson
🇫🇷 Hugo Lloris
🇩🇪 Marc-André ter Stegen

Who deserves to win? pic.twitter.com/IecD4hfhC9

— Squawka News (@SquawkaNews) August 8, 2019

Në fazën e mbrojtjes dyshja e klubit anglez, Liverpoolit, Trent Alexander-Arnold si dhe Virgil van Dijk gjithashtu në këtë repart është edhe Matthijs de Ligt, ish-futbollisti i Ajaxit, tani futbollist i Juventusit.

OFFICIAL: UEFA have announced their nominees for Champions League Defender of the Season:

🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Trent Alexander-Arnold
🇳🇱 Virgil van Dijk
🇳🇱 Matthijs de Ligt

Who deserves to win? pic.twitter.com/A2l1Vp8Pc4

— Squawka News (@SquawkaNews) August 8, 2019

Jordan Henderson i Liverpoolit, Frenkie de Jong, si ish-lojtar i Ajaxit dhe tani futbollist i Barcelonës si dhe Christian Eriksen i Tottenham Hotspurs janë në listën e lojtarëve që mund të shpallen më të mirë të mesfushës.

OFFICIAL: UEFA have announced their nominees for Champions League Midfielder of the Season:

🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿Jordan Henderson
🇳🇱 Frenkie de Jong
🇩🇰 Christian Eriksen

Who deserves to win? pic.twitter.com/nSbxm3YfN9

— Squawka News (@SquawkaNews) August 8, 2019

Për fazën e sulmin garojnë Sadio Mane i Liverpoolit, Lionel Messi i Barcelonës si dhe portugezi i Juventusit, Cristiano Ronaldo.

OFFICIAL: UEFA have announced their nominees for Champions League Forward of the Season:

🇸🇳 Sadio Mane
🇦🇷 Lionel Messi
🇵🇹 Cristiano Ronaldo

Who deserves to win? pic.twitter.com/Y05c7XaPQD

— Squawka News (@SquawkaNews) August 8, 2019

Ndryshe, më të mirët e ligës elitare evropiane do të shpallen në ditët që do të hedhet shorti për edicionin e ri, përkatësisht me 29 gusht. /Telegrafi/

www.telegrafi.com