Zbuloni 12 yjet që do të luajnë për herë të parë në Kampionatin Botëror

Ti mund ta lexosh kete ne 4 min.
6 Prill 2018 20:46

Kupa e Botës është gjëja më e madhe në kalendarin e futbollit, eventi më i dashur për të gjithë, por ky kompeticion zhvillohet vetëm një herë në katër vjet dhe për të marrë pjesë, nuk është e lehtë. Këta 12 lojtarë janë të gjithë yjet globalë, por “Rusi 2018” do të jetë Kampionati Botëror i parë për ta...

Marco Asensio (Spanjë)

Mesfushori i Real Madrid, Marco Asensio, ka mahnitur me performancat e tij në vitin e fundit dhe ai premton shumë për të ardhmen. Në Rusi do të ketë shansin për të treguar aftësinë e tij në skenën botërore, për herë të parë këtë verë. Ai ishte në skuadrën e “Euro 2016” të Spanjës, por në fund nuk u grumbullua. Megjithatë, tani ai është pjesë e një ekipi, që kërkon të bëjë ndryshime pas dështimit në vitin 2014.

Sadio Mane (Senegal)

Sadio Mane do të shpresojë, se ai mund të përsërisë arritjet e skuadrës në vitin 2002, i cili tronditi planetin duke arritur në çerekfinale të Kupës së Botës. Kombi afrikan ka munguar në këtë fazë që nga ajo kohë, por një brez i ri talentesh të shkëlqyer, prej të cilëve Mane, është gati dhe premton sukses.

Gabriel Jesus (Brazil)

Kur ishte pjesë e Palmeiras dhe vetëm 17 vjeç, Gabriel Jesus ndihmoi të lyente rrugët e Sao Paulos me ngjyrat e Brazilit si pjesë e festimeve përpara fillimit të Kupës së Botës në vitin 2014. Tani 21 vjeç, ylli i Manchester City do të jetë në majë të sulmit dhe tashmë ka pasur shijen e lavdisë, pasi fitoi medaljen e arit në Lojërat Olimpike me Brazilin në vitin 2016.

Kylian Mbappe (Francë)

Tani mban veshur fanellën me nr.10, e cila u bë e famshme për Francën nga Michel Platini dhe Zinedine Zidane. 19-vjeçari Kylian Mbappe do të kërkojë të lërë gjurmë në turneun e tij të parë. Paris Saint-Germain tashmë është i angazhuar për të paguar deri në 180 milionë euro për adoleshentin këtë verë, duke e bërë huazimin e tij të përhershëm. Ai është lojtari i dytë më i shtrenjtë i të gjitha kohërave.

Leroy Sane (Gjermani)

Leroy Sane e ka treguar veten si një nga lojtarët e rinj më premtues në Evropë, pas një fushate të mrekullueshme me Manchester City dhe tani është gati për Kupën e Botës, që do të jetë e para për të. 22-vjeçari provoi shijen e një kompeticioni madhor si një anëtar i skuadrës së Gjermanisë në “Euro 2016”, duke arritur në gjysmëfinale.

Thiago Alcantara (Spanjë)

Thiago Alcantara ka qenë pjesë e kombëtares së Spanjës, që nga viti 2011 kur debutoi kundër Italisë, por vetëm që nga viti 2016, maestro i mesfushës ka qenë një titullar i rregullt. Lojtari i Bayern Munich e ka Kupën e Botës në gjak, pasi babai i tij Mazinho, ka fituar turneun me Brazilin në vitin 1994.

Robert Lewandowski (Poloni)

Robert Lewandowski ka përfaqësuar Poloninë në dy turne, në Kampionatin Europian gjatë karrierës së tij, por në vitin 2018 ekipi kombëtar po përgatitet për Botërorin e parë, që nga viti 2006. Askush nuk ka shënuar më shumë gola në kualifikuese sesa sulmuesi i Bayern Munich, i cili shënoi 16 gola në 10 ndeshje, edhe më shumë se Cristiano Ronaldo, për Portugalinë.

N'Golo Kante (Francë)

N'Golo Kante sapo kishte ndihmuar Caen të ngjitej në elitën e futbollit në Francë në Ligue 1 në kohën kur po zhvillohej Kupa e Botës dhe debutimi i tij për Francën erdhi vetëm në vitin 2016, pasi ishte pjesë e Leicester. Mesfushori luajti në finalet e “Euro 2016” në të njëjtin vit, por u la si zëvendësues i papërdorur për ndeshjen e madhe kundër Portugalisë, të cilën “Les Bleus” e humbi.

Radamel Falcao (Kolumbi)

Më mirë vonë se kurrë, Radamel Falcao është vendosur të bëjë debutimin e tij në Kupën e Botës në moshën 32-vjeçare këtë verë, pas dëmtimit mizor katër vite më parë. Pas dy sezoneve të dështuara në Angli me Manchester United dhe Chelsea-n, tani kolumbiani është kthyer në formën e tij më të mirë për Monaco-n dhe shpreson të kompensojë kohën e humbur.

Philippe Coutinho (Brazil)

Ai debutoi në vitin 2010, por nuk ishte pjesë e skuadrës në Kupën e Botës të zhvilluar në vitin 2014 në Brazil. Philippe Coutinho është tani një anëtar kyç i “Seleçao”. Mesfushori që u ble për 160 milionë euro nga Barcelona është lojtari i tretë më i shtrenjtë në historinë e futbollit.Harry Kane (Angli)

Harry Kane (Angli)

Harry Kane kishte luajtur vetëm 26 ndeshje me ekipin e Tottenham në kohën e Kupës së Botës së fundit. Pas katër vjetësh sulmuesi i talentuar dhe ylli i Anglisë ka shënuar mbi 120 gola për klubin e tij. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren në vitin 2015 dhe tashmë ka shënuar 12 herë në 23 paraqitje për vendin e tij. Tifozët anglezë do të luten, që ai të jetë plotësisht i gatshëm për turneun.

Mohamed Salah (Egjipt)

Sulmuesi i Liverpool-it, Mohamed Salah nuk kishte lindur ende kur Egjipti kualifikohej për Kupën e Botës dhe ishte goli i tij, që vulosi kualifikimin e tyre për në Rusi. Salah është arsyeja pse Egjipti po cilësohet si një ekip, që mund të befasojë në këtë turne pas rikthimit të tij të pabesueshëm në Premier League. Për të arritur në fazën me eliminim direkt, duke përfunduar përpara Rusisë, Arabisë Saudite dhe Uruguajt sigurisht nuk duket e pamundur. /EDS/

Lë punën si trajner për të vazhduar karrierën si dentist

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Korrik 2018 19:14

Tri javë pasi skuadra e drejtuar prej tij u eliminua nga Kupa e Botës, trajneri i Islandës Heimir Hallgrimsson dha dorëheqjen. Vendimin e konfirmoi edhe Federata Islandeze e Futbollit e cila tashmë është vënë në kërkim të një trajneri të ri.

51-vjeçari vendosi vetë për të lënë kombëtaren, me të cilën punonte prej 7 vitesh, më parë si ndihmës i Lagerbak e më pas si trajner i parë.

Tani Hallgrimsson i rikthehet profesionit të dentistit, të cilin e ka ushtruar gjatë gjithë jetë së tij. Që prej humbjes ndaj Kroacisë në fazën e grupeve që solli edhe largimin e parakohëshëm të skuadrës nga turneu, Hallgrimson kishte lënë të hapur mundësinë për të ndërprerë punën e tij me kombëtaren, ndërsa tani vjen edhe vendimi zyrtar.

“Nuk ka punë më të mirë se sa të punosh si trajner i skuadrës kombëtare të Islandës. Do të jetë e vështirë për mua ta lë skuadrën. Por më parë le të shkojmë me pushime e më pas do të ulemi e do të flasim për atë që do të ndodhë”, pati deklaruar fill pas eliminimit nga Botërori.

Si ndihmës i suedezit Lagerback, Hallgrimsson u bë i famshëm gjatë Euro 2016, sikurse gjithë kombëtarja islandeze e cila fitoi zemrat e tifozëve nga e gjithë Europa gjatë turneut francez. Dy vjet më parë Islanda arriti një sukses të paimagjinueshëm duke u kualifikuar deri në fazën finale të turneut e madje duke arritur deri në çerekfinale, pasi eliminoi Anglinë.

Më pas nën drejtimin e Hallgrimsson si trjaner i parë, Islanda u kualifikua për herë të parë në historinë e saj në një Botëror, edhe pse nuk arriti të kalonte përtej fazës së grupeve./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Alarm për helmim, Rami tmerroi shokët e ekipit

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Korrik 2018 17:18

Adil Rami është një nga lojtarët më të lakmuar të momentit. Ndërkohë, ai fitoi një kampionat botëror, pa luajtur asnjë minutë. Pastaj do të martohet me Pamela Anderson, një ëndërr e ndaluar prej (të paktën) dy brezave që janë rritur duke ëndërruar Kaliforninë dhe duke u shpëtuar nga kujdestarja e plazhit më seksi në botë. Dhe ai gjithashtu arriti të shmangte përjashtimin nga ekipi kombëtar edhe pse ... u përpoq të terrorizonte hotelin ku po qëndronte në Francë.

E gjithë faji i një situate që doli jashtë kontrollit: gjithçka ka ndodhur në natën e 30 qershorit, kur Franca po festonte fitoren kundër Argjentinës. Rami, i cili e ka treguar këtë histori për TF1, ishte mbyllur në dhomën e tij duke luajtur lojën e famshme elektronike Fortnite. Për ata që nuk e dinë se çfarë është, bëhet fjalë për një lojë mjaft të vështirë. Nga ana tjetër, shokët e ekipit duan të festojnë fitoren e arritur dhe kërkojnë që të jenë të pranishëm të gjithë ... duke përfshirë edhe Rami-n. Situata del jashtë kontrollit, sepse mbrojtësi vendos të kthejë botën virtuale në realitet. Dhe Rami kap shuajtësen e zjarrit më të afërt për të trembur ‘’armiqtë’’, duke veshur një përkrenare. Rezultati? Tymi, i cili është toksik, pushtoi dhomën e hotelit.

Shpërthen kaosi, vijnë të gjithë, duke përfshirë edhe Deschamp-s, në pizhame ... Dhe pikërisht në atë momente, siç e ka shpjeguar për TF1 dhe raportuar nga AS, futbollisti francez mendonte se ky episod mund të transformonte botërorin e tij, që po e jetonte si protagonist, në një dramë. "Të gjithë u detyruan të largoheshin nga hoteli, madje edhe stafi. Dhe kur pashë Deschamp-s të zbriste në pizhame, mendova, oh m..., jam i vdekur ". Një frikë edhe më e madhe e shkaktuar nga ardhja e policisë dhe zjarrfikësve. "Ah, në atë moment mendova për një dënim". Përkundrazi, ai u fal. Është më mirë në këtë mënyrë. Natyrisht, në mënyrën e tij të vogël, ai gjithashtu mund të thotë se ai kontribuoi në kampionatin botëror: të gjithë shokët preknin mustaqet e tij si fatsjellës dhe ai e bëri rolin e vet, duke vendosur gjerdanin e Koh-Lanta, që sipas legjendës kush e vendos atë nuk mund të eleminohet ... Përndryshe, kush e di se si do të kishte përfunduar kjo histori! /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

''Deschamps duhet të japë dorëheqjen!''

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Korrik 2018 17:00

Ndërkohë që të gjithë në Francë janë në delir për fitoren e Kupës së Botës, Hatem Ben Arfa ka thënë se trajneri Didier Deschamps duhet të japë dorëheqjen, pasi nuk ka arritur të rinovojë lojën e varfër dhe të shëmtuar të skuadrës. Madje ish-lojtari i kombëtares shkon deri aty sa të pretendojë se kjo lojë mund t’i pengojë kampionët e botës të kualifikohen për në Europianin e ardhshëm(!).

Në një editorial të publikuar sot në revistën “France Football”, lojtari që ka një kontratë me Paris SG, e pranon se fitorja e Botërorit duhej festuar, por këmbëngul se duhet parë pak më larg se sa fitorja në Rusi.

“Do të ishte e rrezikshme që të fshihemi tani pas yllit të dytë në fanellë për ta shndërruar futbollin e treguar nga kombëtarja në një pikë reference botërore. Stili tepër i varfër i francezëve është mjaft i shëmtuar”, thotë ish-lojtari i Neëcastle dhe Lyon.

Për Ben Arfa, “lojtarët francezë janë sjellë gjatë Botërorit si spekullantë duke përfituar nga gabimet e kundërshtarëve, një taktikë që nuk është spektakolare, por shumë efikase”. Por ai paralajmëron skuadrën se me këtë stil “do të përballen me një surprizë të pakëndshme në kualifikueset e Europianit sepse do të kenë përballë kundërshtarë që do të presin mbrapa për t’i goditur me kundërsulm.

Be Arfa është i mendimit që përballë lojtarëve të talentuar si Griezmann, Fekir, Mbappe, apo Dembele, Deschamps duhet të largohet nëse nuk arrin të realizojë një revolucion në lojë. Si shembull madje merr dorëheqjen e Zinedine Zidane nga Real Madrid. “Pasardhësi i tij duhet të përfitojë më shumë nga potenciali i skuadrës për të çliruar talentin dhe të krijojë një skuadër që të ketë stilin e saj të lojës, siç e ka ajo braziliane”./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Mandzukic ''gjobit'' policin, festë e madhe në Zagreb

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
16 Korrik 2018 19:57

Nënkampionët e botës janë pritur sikur të ishin shpallur kampionë sapo janë kthyer në shtëpi pas aventurës historike në Kupën e Botës. Kombëtarja kroate humbi finalen kundër Francës 4-2 por fitoi zemrat e tifozëve neutralë në mbarë botën me arritjen fantastike që la pas suksesin e vendit të tretë në vitin 1998.

Mijëra vetë u mblodhën në sheshin qendror të Zagrebit për të pasur mundësinë që të shihnin heronjtë e tyre, por qindra të tjerë i shoqëruan edhe gjatë udhëtimit nga aeroporti. Ndërsa sulmuesi Mario Mandzukic u fotografua duke i dhënë një autograf mbi helmet një polici…

Mandzukic shkaktoi autogolin që i dha avantazhin Francës në finalen e së dielës, e më pas shënoi golin e dytë të skuadrës së tij për t’i dhënë pak shpresë. Por edhe pse pa trofeun në duar, ai dhe shokët e skuadrës kanë ndjerë dashurinë e bashkëkombasve të tyre, si të ishte përqafimi i ngrohtë i presidentes Grabar-Kitarovic pas ndeshjes./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.