Zola tregon dy arsyet kryesore se pse Kante nuk luajti sezonin e kaluar si mesfushor shkatërrues

13 Gusht 2019

Gianfranco Zola ka treguar se pse nĂ« sezonin e kaluar N’Golo Kante ka luajtur nĂ« njĂ« rol mĂ« tĂ« avancuar te Chelsea.

Me Maurizio Sarrin si kryetrajner, londinezët shfrytëzuan formacionin 4-3-3, ku gjatë verës së vitit 2018 nënshkruan me Jorginhon duke luajtur më thellë në treshen e mesfushës.

Ndryshimi do të thoshte që Kante, i konsideruar gjerësisht si një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës në Evropë, duhet të luante në një rol më sulmues.

Zola, i cili ishte ndihmësi i Sarrit, ka mbrojtur vendimin që mesfushori francez me tipare mbrojtëse të luante më i avancuar në sulm.

“Ka dy arsye pĂ«r kĂ«tĂ«”, tha ai pĂ«r BeINSports duke shtuar se “Kryesorja Ă«shtĂ« se nĂ« mĂ«nyrĂ«n se si luajti Sarri, numri gjashtĂ« Ă«shtĂ« lojtari qĂ« ka pasur mĂ« sĂ« shumti topa nĂ« tĂ« gjithĂ« ekipin”.

“Normalisht, Jorginho, kur ishte nĂ« Napoli dhe gjithashtu vitin e kaluar, bĂ«ri mes 140 dhe 160 prekjeve, ndonjĂ«herĂ« edhe mĂ« shumĂ«. KĂ«shtu qĂ« italiani dĂ«shiroi qĂ« dikush tĂ« jetĂ« mĂ« i sigurt nĂ« marrjen e topit dhe ta lĂ«vizĂ« atĂ« dhe tĂ« mos ketĂ« frikĂ«. Kjo Ă«shtĂ« arsyeja e parĂ«”, pohoi legjenda angleze.

Zola pastaj vazhdoi të shpjegojë se Kante nuk mund të plotësojë rolin e kërkuar sepse nuk është një mesfushor statik, më mirë të lëvizë rreth fushës sesa të qëndrojë në një zonë të veçuar.

“Arsyeja e dytĂ« Ă«shtĂ« se Kante nuk Ă«shtĂ« njĂ« mesfushor statik”, shtoi ai dhe mĂ« tutje deklaroi se “Edhe pse gjithmonĂ« ka luajtur me dy mesfushorĂ«, Kante duhej tĂ« lĂ«vizte. Ai ishte i lirĂ« tĂ« shkonte anash, prapa, çfarĂ«do qĂ« tĂ« dĂ«shironte. Ne biseduam me Kanten pĂ«r kĂ«tĂ« dhe ishte shumĂ« tĂ« lumtur qĂ« luajti nĂ« kĂ«tĂ« pozicion”.

Ndryshe, pas largimit të Sarrit, Frank Lampard e ka kthyer në rolin natyral kampionin e botës me Francën. /Telegrafi/

www.telegrafi.com