Zyrtare: Derbi Juventus-Inter luhet pa tifozë

28 Shkurt 2020

Është konfirmuar zyrtarisht pas takimit të mbrëmjes së enjte të drejtuesve të Serie A se ndeshjet Juventus-Inter, Udinese-Fiorentina, Milan-Genova, Parma-SPAL dhe Sassuolo-Brescia do të zhvillohen me dyer të mbyllura.

Vendimi u mor me shpresat dhe negociatat e minutës së fundit për të marrë masa nga ngjarjet publike në mes të shpërthimit të Coronavirusit.

Mbi 580 raste janë konfirmuar në veri të Italisë, me 17 vdekje tashmë, megjithëse të gjitha vdekjet janë prekur nga kushtet shëndetësore para-ekzistuese.

Foto nga derbi i fundit (Foto: Emilio Andreoli/Getty Images/Guliver)

Një deklaratë nga Lega Serie A këtë mbrëmje (e enjte) konfirmoi se nuk ka ndryshime në orar.

A seguito delle decisioni assunte dal Consiglio dei Ministri, si giocheranno a porte chiuse #JuventusInter, #MilanGenoa, #ParmaSpal, #SassuoloBrescia e #UdineseFiorentina. Decisi i recuperi della 25ª giornata e variazioni della 27ª e 28ª.
➡ https://t.co/07INWCquTC #SerieATIM

— Lega Serie A (@SerieA) February 27, 2020

Ndeshjet do të zhvillohen në orarin e paraparë, por vetëm se do të zhvillohen pa tifozë.

Bllokimi është vendosur të zgjasë në disa rajone, përfshirë rajonin e Piedmont, Lombardi, Friuli, Veneto dhe Liguria, deri në mesnatën e së dielës më 1 mars. /Telegrafi/

www.telegrafi.com