ZYRTARE/ Shtyhen Lojrat Olimpike, ja kur do të zhvillohet turneu më i rëndësishëm sportiv

24 Mars 2020

Lojrat Olimpike “Tokyo 2020” pritet të zhvillohen vetëm në verën e vitit të ardhshën. Pas rezistencës së gjatë edhe organizatorët japonezë janë dorëzuar përballë rezikut të Coronavirus. Sipas televizionit publik japonez “NHK”, vetë kryeministri Shinzo Abe ka kërkuar zyrtarisht shtyrjen e turneut më të rëndësishëm të sportit botëror në program për t’u zhvilluar në verë.

26286926 0 Image A 17 1584949187016

Kryeministri japonez ia ka komunikuar këtë këresë presidentit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach gjatë video-konfernecës me zyrtarët e tjerë të lartë të CIO. Në përfundim të saj, Abe ka bërë të ditur se edhe Komiteti Olimpik ishte dakord 100% me këtë kërkesë të Japonisë. Më ka ardhur edhe zyrtarizimi ku nënviozohet se “turneu do të zhvillohet jo më larg se vera e vitit 2021”.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.Grupi Balkanweb
www.balkanweb.com